Jeżeli bliska osoba odeszła w szpitalu, wystarczy, że skontaktują się Państwo z naszą firmą. Wtedy odbierzemy zmarłą osobę tego samego dnia i przewieziemy do domu pogrzebowego, gdzie nastąpi przygotowanie do ceremonii pogrzebowej – w szpitalach, które posiadają własne chłodnie, odbiór ciała najczęściej odbywa się w godzinach pracy prosektorium.
W przypadku kiedy bliska Państwu osoba odeszła w miejscu bez stałej opieki lekarskiej, konieczne jest wezwanie pogotowia, aby lekarz stwierdził zgon i wypisał tzw. kartę zgonu. Jeśli zespół karetki wystawi jedynie kartę informacyjną, należy udać się z takim dokumentem do lekarza rodzinnego, który wystawi kartę zgonu. Jest ona niezbędnym dokumentem do wystawienia Aktu Zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego – właściwego ze względu na rejon, w którym osoba odeszła.
Jeżeli bliska osoba zmarła w wyniku wypadku lub zachodzi wobec niej uzasadnione podejrzenie, że przyczyną śmierci mogło być przestępstwo – na pochowanie zmarłej osoby, obok karty zgonu, wymagane jest też zezwolenie prokuratora.
Ciała osób zmarłych lub pozbawionych życia w miejscach publicznych przewożone są na wniosek właściwego organu do najbliższego prosektorium, a następnie do Zakładu Medycyny Sądowej w celu ustalenia przyczyny śmierci. W takim przypadku organizacja i opłacenie przewozu, należy zadań prokuratury, a przewoźnicy osób zmarłych nie mają prawa do pobierania jakichkolwiek opłat od rodzin osoby zmarłej – nie mają też uprawnień do informowania rodziny o śmierci bliskiej osoby.
W takiej sytuacji również wybór firmy pogrzebowej należy do Państwa – wystarczy się z nami skontaktować, a my zajmiemy się wszystkimi formalnościami.
Pieniądze na organizację pogrzebu zapewnia Skarb państwa w formie tzw. zasiłku pogrzebowego. Obecnie wynosi on 4000 zł i wystarcza, aby zorganizować kompleksową uroczystość pogrzebową.
Pieniądze na organizację pogrzebu osoby, która nie podlega ubezpieczeniu w Z.U.S. lub K.R.U.S., zapewnia fundusz miejski lub gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Wówczas koszt pogrzebu oraz zakres czynności ustala się z kierownictwem danej instytucji.
W tym przypadku wybór firmy pogrzebowej również należy wyłącznie do bliskich zmarłej osoby.
Należy pamiętać, że Zarządcy Cmentarzy, którzy mają wyłączność na wykonywanie prac cmentarnych związanych z pochówkiem nie mogą zabronić, ani utrudniać innym zakładom wykonanie usługi na terenie cmentarza.
Wszelkie działania niezgodne z zasadami współżycia społecznego, w tym przypadku np. pobieranie dodatkowych opłat za wykonywanie usług pogrzebowych przez inną firmę, należy zgłaszać w UOKiK.
http://www.cmentarzekieleckie.puk-kielce.pl/